2019. június 6., csütörtök

Roskadó karosszék (19)

Jóformán le se moshatta magáról a három napos romániai útja porát a vatikáni Szentatya, a csíkszeredai Hargita Népe riporterei már csinos könyvecskében örökítették meg látogatásának emlékét, különös tekintettel a csíksomlyói közjátékra, amit premierként könyvelhettek el a szentszéki statisztikákban. Először fordult meg ugyanis római pápa a székely katolikusság körében, különös tekintettel annak szakrális helyére, amit Csíksomlyónak hívnak, és világszerte ismernek.

A könyv újságírói szövegek, hírek, jegyzetek, interjúk, kommentárok, dokumentumok, fotók segítségével azon melegében rekonstruálja a történelmi látogatás kiemelten csíksomlyói mozzanatát, beleértve a készülődéseket és az esemény köré gyűlt előzetes értelmezéseket is. Olyan, újságírói erőket rendhagyó módon mozgósító feladat volt ez, amire legtöbbször csak nagy apparátussal rendelkező sajtófórumok, lapok mernek vállalkozni. A Hargita Népe kimondottan nem ilyen – tekintélyes ugyan a maga nemében és hatókörében, de erői, tartalékai az utolsó apró részletig ki vannak számítva – erőfeszítés volt ez a javából, az olvasókra és a mesterség etikájára való odafigyelés jegyében.
A könyvet összeállította Sarány István, segítségére volt Kovács Hont Imre. A gyors és minőségi nyomást a csíkszeredai Tipographic Nyomda biztosította. Tipográfia: Xantus G. Lehel.

*
A könyvecskében, amelynek címlapján a pápai ajándéknak szánt Xantus-festmény reprodukciója áll, olvashattunk a szentatyának szánt ajándék készítéséről és készítőjéről:

"A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye, Hargita Megye Tanácsa és Csíkszereda Megyei Jogú Város önkormányzata képzőművészeti alkotással ajándékozta meg a szentatyát a június elsejei pápai szentmise végén. Az ajándéknak szánt műalkotás Xantus Géza festőművész műtermében készült, címe Ahol az ég találkozik a földdel (Dove cielo e terra si incontrano). A művész szerint alkotása „azt a hangulatot sugallja, amely évszázadokon át tömegeket késztetett zarándoklatra”. A kompozíción hívők csoportja látható, akik a két Somlyó-hegy között található Hármashalom-oltár felé tartanak, hogy a természeti környezetben bmutatott szentmisén részt vegyenek. A képen dominál a sárgás-fehéres fény, amely az oltár irányából fókuszál. Erőteljes hatása az égen, a felhők közt felsejteti a csíksomlyói Szűzanya szobrának körvonalát és a földön az oltárhoz közeledő zarándokokat beolvasztja a természetbe, mintegy eltörölve az ég és a föld közötti határt. A kékes-zöldes színekkel megfestett alakok közül előtérbe kerül egy ferences szerzetes, aki a kegyhely őrzőit és egyben a szentatya lelkületét jelképezi.
Az ábrázolás újszerű képi megformálásában a háromdimenziósnak tapasztalt világon túlmutatóan egy további „transzcendens dimenziót” is feltár, ahol a figurák, formák egymáson átjárhatók. Mindez különös sajátosságot ad az alkotásnak."

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése